Wszystko, co trzeba zabrać do szpitala dla noworodka

Każda kobieta planująca rodzić w szpitalu powinna spakować dwie torby, jedną dla siebie, a drugą dla dziecka. Co może przydać się w szpitalu? Przede wszystkim odpowiednie ubranka, krem przeznaczony dla skóry od 1 dnia życia, pampersy i chusteczki oraz kocyk.

Co zabrać ze sobą do szpitala?

Po porodzie kobieta spędza w szpitalu około 3-4 dni w zależności, czy rodziła siłami natury czy drogą cięcia cesarskiego. Oznacza to konieczność spakowania kilku najważniejszych rzeczy na te pierwsze dni z maluszkiem. Niektóre szpitale oferują własne ubranka po porodzie, jednak większość prosi o zabranie swoich. Położne proponują by na start ubrać maleństwo w pajacyk. Jest to bardzo wygodne ubranko, które najłatwiej się zakłada, ponieważ jest całe rozpinane. Kiedyś zalecało się by zabrać również cienką czapeczkę, dziś jednak odchodzi się już od zakładania dzieciom czapek w pomieszczeniach, nawet po kąpieli. W szpitalu przyda się też kilka sztuk bodziaków na długi bądź krótki rękaw, jeśli to lato oraz półśpiochy (kliknij). Noworodki często ulewają, więc lepiej zabrać ze sobą kilka zestawów ubranek, by nie stresować się, że czegoś zabraknie. Wszystkie ubranka przed spakowaniem należy wyprać w proszku przeznaczonym dla dzieci oraz wyprasować. Osobno zapakować można komplet ubranek na wyjście ze szpitala, kocyk oraz pieluszki.

Pozostałe ubranka, które z pewnością się przydadzą

Sklepy kuszą naprawdę pięknymi ubrankami niemowlęcymi, ale nie wszystkie są praktyczne. Garderobę małego człowieka należy zaplanować z głową. W przeciwnym razie, może dojść do tego, że połowy rzeczy maleństwo nigdy nie ubierze. W szafie maluszka z pewnością oprócz pajacyków, body na długi i krótki rękaw oraz półśpiochów, znaleźć musi się chociaż jedna bawełniana czapeczka, ciepły sweterek, skarpetki, a jeśli jest to zima, również ciepły kombinezon. Kiedyś często kupowało się tak zwane niedrapki. Zakładało się je na rączki maluszka, by nie podrapał swojej twarzy. Dziś położne zalecają, by raczej nie stosować tej części garderoby.

Wybór ubranek dla noworodka na początku może wydawać się nieco skomplikowany. Kaftaniki, śpioszki, pajacyki – te nazwy na początku wydają się dziwaczne, ale rodzice bardzo szybko łapią o co w tym wszystkim chodzi. Najważniejsze to kompletowanie wyprawki dla noworodka z głową. W sklepach jest tyle pięknych rzeczy, że chciałoby się wykupić po prostu wszystko. Pamiętać trzeba, że na początku dziecko rośnie w zastraszającym tempie i pierwsze ubranka już po zaledwie kilku tygodniach będą za małe.