Na jaki rodzaj termometru dla niemowląt się zdecydować?

Jak wiadomo, gorączka u małego dziecka zawsze jest powodem do niepokoju i warto ją stale kontrolować, by stan zdrowia maleństwa się nie pogorszył. Mimo wszystko do kontroli temperatury potrzebny jest odpowiedni termometr, który pozwoli łatwo ją sprawdzić, by móc zacząć działać jak najszybciej. Jakie wyróżnia się rodzaje termometrów i który wybrać dla dziecka?

Jakie mogą być przyczyny podwyższonej temperatury u dziecka?

Termometr dla niemowlaka powinien wykonywać dokładny pomiar, by właściwie informował o stanie zdrowia dziecka, co pozwoliłoby upewnić się co do tego, czy jest to wyłącznie stan podgorączkowy, czy jednak już gorączka. Najczęstszymi przyczynami podwyższonej temperatury najczęściej są:

  • infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • zapalenie migdałków,
  • ząbkowanie,
  • przegrzanie,
  • rumień nagły.

Należy jednak mieć na uwadze, że system termoregulacji u niemowląt nie jest jeszcze właściwie uformowany, dlatego temperatury mogą się wahać, a lekko podwyższona temperatura bez innych objawów może być normalnym zjawiskiem. Mimo wszystko urządzenie powinno przedstawiać dokładne wyniki i działać sprawnie, by uzyskać pomiar jak najszybciej, szczególnie w przypadku ruchliwego dziecka.

Jakie wyróżnia się rodzaje termometrów dla niemowląt?

termometry dla niemowląt

Wiele osób zastanawia się nad tym, które termometry dla niemowląt sprawdzą się najlepiej dla jego dziecka i nie są oni przekonani co do konkretnego wyboru. Z tego powodu dobrze jest mieć wiedzę na temat poszczególnych rodzajów, by decyzja była dużo prostsza, a wśród nich znajdują się m.in.:

  • termometry szklane – znane inaczej jako rtęciowe, lecz rtęć została wycofana z obrotu z powodu toksyczności i zastąpiono ją inną cieczą. Sporym ich plusem jest dokładność oraz oczywiście niska cena, natomiast minusem podatność na stłuczenia. Czas pomiaru zajmuje około 5 minut, co mimo wszystko nie jest zbyt komfortowe dla małego dziecka i z tego względu ten termometr jest bardzo rzadko wybierany dla niemowląt.
  • termometry paskowe – są łatwe w obsłudze i tanie, lecz ich minusem jest słaba dokładność pomiaru. Są one przydatne wyłącznie w celu szybkiego i wyłącznie orientacyjnego pomiaru temperatury, lecz z pewnością nie są one polecane jako termometr dla dziecka.
  • termometry elektroniczne – najnowocześniejszy rodzaj, który dzieli się na termometry bezdotykowe i dotykowe. Ten pierwszy wykazuje dokładność i szybki pomiar, lecz jest dużo droższy od pozostałych, natomiast ten drugi jest tańszy, ale podatny na pole elektromagnetyczne, co może ostatecznie wpłynąć na pomiar.

Dobrze jest wziąć pod uwagę termometry bezdotykowe laserowe, ponieważ są łatwe w obsłudze i dokładne, a na dodatek pomiar temperatury można wykonywać nawet podczas snu dziecka. Niektóre termometry bezdotykowe mogą także mierzyć temperaturę mleka w butelce, pokarmów oraz wody do kąpieli, co jeszcze bardziej przemawia na ich korzyść. Mimo wysokiej ceny jest to z pewnością urządzenie warte uwagi, które sprawdzi się w wielu przypadkach.