Jakich książeczek potrzebuje niemowlę?

Pierwszą zabawką dziecka może być materiałowa książeczka, która będzie uczyła i bawiła. Nie brakuje książeczek dla niemowląt, które są zróżnicowane pod względem faktury i kolorystyki (zobacz). Mogą mieć różne dodatkowe elementy, wygrywać dźwięki. Jest to świetna opcja dla każdego maluszka, bo wpływa korzystnie na jego rozwój oraz stymuluje zmysł wzroku, słuchu, dotyku. Książeczki mogą zawierać same obrazki lub być wzbogacone o krótkie opisy, historyjki, wierszyki. Wspólne czytanie stanie się bardzo przyjemną czynnością. Świetnie sprawdzi się przed snem, bo pozwoli się zrelaksować i ułatwi zaśnięcie.

Jakie są dostępne książeczki dla niemowląt?

Jest tak wiele książeczek dla dzieci, że aż trudno ograniczyć się wyłącznie do kilku. Istotne będzie to, aby przy ich wyborze kierować się wiekiem dziecka, jego możliwościami. Maluszek nie będzie zainteresowany książką pozbawioną obrazków, napisaną trudnym językiem. Należy stawiać na prostotę. Na początek świetnie sprawdzają się książki dotykowe, bo stymulują zmysł wzroku i dotyku. Są one wykonane z grubych i jednocześnie męskich materiałów, pełne wypukłości, o zróżnicowanych kształtach. Książki dotykowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wzbudzać zainteresowanie i zachęcać do zabawy. Pozwalają na trenowanie zmysłów, ułatwiają poznawanie otaczającego świata.

Godne polecenia będą również książeczki dźwiękowe, które zachęcają do zabawy. Mogą wydawać odgłosy zwierząt, instrumentów muzycznych czy nawet pojazdów. Nie brakuje również książek z wgranymi melodiami i piosenkami. Godne polecenia będą książki interaktywne, które są w oczach dziecka ciekawą atrakcją. Mają kolorowe obrazki, wydają rozmaite dźwięki, są wykonane z różnych materiałów. Nie można zapomnieć o książeczkach interaktywnych, czyli z kolorowymi obrazkami, ruchomymi częściami. Mają korzystny wpływa na rozwój wielu umiejętności. Za ich pomocą można nauczyć dziecko nowych słów czy nawet liczenia. Bardzo często zawierają rymowanki, które dzieci uwielbiają. Podsumowując, warto wybierać książki:

• Dotykowe,
• Dźwiękowe,
• Interaktywne,
• Edukacyjne,
• Kontrastowe,
• Rozkładane,
• Magnesowe,
• Wierszyki,
• Rymowanki,
• Bajeczki.