Dlaczego używanie smoczka ortodontycznego jest korzystne dla malucha?

Ssanie jest naturalnym odruchem u dziecka. Już w łonie matki dziecko uczy się ssania. Po przyjściu na świat traktuje to jako odruch, który je uspokaja w trudnych chwilach. Smoczki nadal wzbudzają wiele kontrowersji. Trzeba jednak wiedzieć, że smoczek, smoczkowi nie równy. Dlaczego warto korzystać ze smoczków ortodontycznych?

Spokój dziecka i… rodziców

Ssanie jest instynktownym odruchem u dziecka. Pobudza wytwarzanie serotoniny, która jest odpowiedzialna za dobry nastrój. Dlatego maluchy tak dobrze czują się, ssąc pierś mamy, smoczek czy własny kciuk.

Smoczki nadal często uważane są za niekorzystne dla rozwoju dzieci. Nie do końca jest to prawda. Smoczki ortodontyczne mają budowę, która nie tylko nie szkodzi, ale wręcz pomaga w prawidłowym rozwoju zębów, kości oraz podniebienia. Ważny jest prawidłowy nacisk języka na podniebienie, który stwarza odpowiednio dużo miejsca dla prawidłowego rozwoju zębów. Smoczek ortodontyczny wykonany jest z sylikonu, który jest miękki, bezwonny, bezsmakowy i co najważniejsze, nie odkształca się.

smoczek ortodontyczny

Kiedy używać smoczka, a kiedy z niego zrezygnować?

Smoczki ortodontyczne link są świetnym sposobem na uspokojenie dziecka. W trudnych sytuacjach czy tuż przed zaśnięciem dziecko można uspokoić używając smoczka. Trzeba jednak pamiętać, że nie można smoczka podawać dziecku od razu, gdy zacznie płakać. Płacz jest sposobem komunikowania się dziecka. Podanie smoczka natychmiast utrudnia wsłuchanie się w jego potrzeby.

Używając smoczka trzeba również pamiętać, że trzeba bardzo uważać tuż po narodzinach malucha. Dziecko, które zbyt szybko przyzwyczai się do smoka może zrezygnować z naturalnego karmienia.

Smoczki ortodontyczne, mimo iż mają dobry wpływ na dziecko, również muszą zostać w porę odstawione. Zaleca się, by nie korzystać ze smoczków dłużej niż 36 miesięcy. Najlepszym momentem do odstawienia smoczka jest okres do 24 miesiąca życia.