Butelki dla niemowląt – karmienie naprzemienne

Mogłoby się wydawać, że matki karmiące piersią, nie potrzebują butelek do karmienia. Jednak w życiu codziennym, zdarzają się różne sytuacje i może się zdarzyć, że mama nie może nakarmić swojego maluszka. Dlatego warto mieć w zapasie kilka butelek, na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Naprzemienne karmienie – więcej wolności dla młodych matek

Korzystanie z butelki dla niemowląt nie jest jednoznaczne z podawaniem mleka modyfikowanego. Mleko matki jest zdecydowanie najlepsze dla dziecka, ale karmienie piersią zajmuje dużo czasu. Z dobrymi butelkami i smoczkami ktoś może zastąpić mamę podczas karmienia, jeśli wcześniej odciągnęła mleko. Takie naprzemienne karmienie odbywa się bez szkody dla dziecka, a mama dzięki temu, może być bardziej elastyczna i lepiej organizować swoje codzienne życie.

Butelki, które uzupełniają karmienie piersią

Wiele matek początkowo obawia się, że korzystanie z butelki dla niemowląt, może spowodować u dziecka niechęć do ssania piersi. Inne rozpaczają gdy ich dziecko nie uznaje żadnej alternatywy dla karmienia piersią.
Jednak istnieje dużo rodzajów butelek, które dzieci chętnie przyjmują, a także umożliwiających bezproblemową zmianę między piersią a butelką.

Wystarczy używać butelek, które są optymalnie zaprojektowane pod kątem potrzeb noworodków, a na pewno bez trudności, będzie można dopasować którąś do potrzeb swojego malucha.
Przy wyborze takiej butelki, należy zwrócić szczególną uwagę na ważne właściwości:

  • smoczek w kształcie piersi,
  • znaki certyfikacyjne świadczące o tym, że nie zawiera żadnych szkodliwych, substancji, takich jak BPA,
  • niska waga i poręczność,
  • możliwość sterylizacji w wysokich temperaturach,
  • dobry system blokujący przed wyciekiem.

Praktyczne opcje dodatkowe

Na rynku dostępne są również butelki z tzw. efektem antykolkowym. Ich zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się zbyt dużej ilości powietrza do żołądka dziecka. Dzięki stosowaniu takich butelek, można złagodzić bóle brzucha kolki u dziecka. Butelki antykolkowe to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli maluch jest często niespokojny lub krzyczy po jedzeniu.

Można także wybierać między plastikowymi lub szklanymi butelkami dla niemowląt (tu). Wersja plastikowa jest bardzo łatwa w pielęgnacji i w użyciu. Ponieważ jednak jest podatna na zarysowania i zniszczenia, z czasem pojawiają się na niej rysy. Dosyć szybko gromadzą się w nich bakterie dlatego plastikowe butelki należy regularnie wymieniać. Te wykonane ze szkła są dużo trwalsze, ale też dużo cięższe. Poza tym istnieje ryzyko stłuczenia. Szklane butelki dla niemowląt są łatwe w pielęgnacji i odporne na wysokie temperatury, więc można je gotować i sterylizować bez obaw.